Scottish Cup

This page details Dumbarton Football Club's competitive history and statistics when playing in the Scottish Cup.

Times Won: 1

Biggest Win: 13 - 1 vs. Kirkintilloch Cen (H) on Sep 1st, 1888

Total Players Used: 831

Venue Pld Won Drn Lst For Agst + / -
Home 159 92 24 43 447 202 +245
Away 142 44 28 70 191 256 -65
Neutral 15 3 4 8 19 36 -17
Total 316 139 56 121 657 494 +163

Games Played Against

Rangers14
Queen's Park14
Vale of Leven12
Alloa Athletic10
Renton10
Hibernian10
Third Lanark10
Partick Thistle9
St Mirren8
Raith Rovers8
Heart of Midlothian8
East Stirlingshire7
Motherwell7
Cowdenbeath7
Celtic7
Stirling Albion6
Berwick Rangers6
Aberdeen6
Kilmarnock5
Forfar Athletic5
Hamilton Academical5
Queen of the South5
Falkirk4
Arbroath4
St Bernard's4
Greenock Morton4
Clyde4
Montrose4
Elgin City4
Clydebank3
Buckie Thistle3
Brechin City3
St Johnstone3
Ross County3
Lennox Amateurs3
Jamestown3
Dundee United3
Dundee3
Leith Athletic3
Portland2
Pollockshiels Athletic2
Bonnyrigg Rose2
Burntisland Shipyard Amateur2
Stranraer2
Thistle2
Mossend Swifts2
Hurlford2
Inverness Thistle2
Glasgow University2
Keith2
Fraserburgh2
Livingston2
King's Park2
Airdrieonians2
Peebles Rovers2
Peterhead1
Renton Thistle1
Dunbritton1
Vale of Leithen1
Helensburgh1
Vale of Leven Wanderers1
Abercorn1
Huntly1
Star of Leven1
Kilbirnie1
Inverness Citadel1
Inverness Caledonian1
Lossiemouth1
Cartvale1
Nithsdale Wanderers1
Duns1
Ayr United1
Vale of Leven Hibernian1
Stenhousemuir1
Strathblane1
Thornliebank1
Smithston Hibernian1
Newton Stewart Athletic1
East Fife1
Albion Rovers1
Forres Mechanics1
Stonelaw1
Albion1
5th KRV1
Drumpellier1
Kirkintilloch Central1
Vale Ocuba1
Gala Fairydean1
Union1
Waverely1
Alcutha1
Methlan Park1
Inverness Clachnacuddin1
Arthurlie1
Galston1
10th DRV1
Dunfermline Athletic1
Blairgowrie1
Victoria1
Yoker1
Beith1
Gretna1

Goals Scored Against

Hibernian27
Clyde20
Vale of Leven19
Renton18
St Mirren17
Queen's Park17
Alloa Athletic15
Jamestown15
Kilmarnock13
Rangers13
Kirkintilloch Central13
Raith Rovers13
Motherwell12
Cartvale11
Glasgow University11
Clydebank11
Cowdenbeath11
Forfar Athletic11
Dunbritton10
Queen of the South10
Elgin City10
Leith Athletic10
Mossend Swifts10
East Stirlingshire10
Partick Thistle10
Methlan Park9
Third Lanark9
Alcutha9
Stirling Albion9
King's Park9
Stonelaw9
Berwick Rangers8
10th DRV8
Falkirk8
Smithston Hibernian8
5th KRV8
Celtic7
Thistle7
Portland7
Victoria7
Helensburgh7
Union7
Hamilton Academical7
Buckie Thistle7
Inverness Citadel6
Burntisland Shipyard Amateur6
Kilbirnie6
Vale Ocuba6
Pollockshiels Athletic6
Keith5
Nithsdale Wanderers5
Vale of Leven Hibernian5
Peebles Rovers5
St Bernard's5
Inverness Caledonian5
Strathblane5
Drumpellier5
Ross County5
Dundee United5
Waverely4
Yoker4
Montrose4
Aberdeen4
Gala Fairydean4
Star of Leven4
Forres Mechanics4
Fraserburgh4
Brechin City4
Beith3
Vale of Leven Wanderers3
Heart of Midlothian3
Thornliebank3
Abercorn3
Lennox Amateurs3
Hurlford3
Vale of Leithen3
Blairgowrie2
Renton Thistle2
Newton Stewart Athletic2
Greenock Morton2
Galston2
Peterhead2
Albion2
Inverness Thistle2
Inverness Clachnacuddin2
Arthurlie2
Stranraer2
Ayr United1
Arbroath1
Lossiemouth1
Duns1
Albion Rovers1
Airdrieonians1
Livingston1
St Johnstone1
Gretna0
Huntly0
Bonnyrigg Rose0
Stenhousemuir0
Dundee0
Dunfermline Athletic0
East Fife0

 2017
 Nov 18th Elgin City (3rd Round) 1 - 0  (H)    491  
 2016
 Dec 6th Bonnyrigg Rose (3rd Round replay) 0 - 1  (H)    632  
 Nov 26th Bonnyrigg Rose (3rd Round) 0 - 0  (A)    1,552  
 Feb 23rd Dundee (5th Round Replay) 0 - 5  (A)    3,532  
 Feb 6th Dundee (5th Round) 0 - 0  (H)    1,410  
 Jan 9th QOS (4th Round) 2 - 1  (H)    680  
 2015
 Dec 8th Alloa Athletic (3rd Round) 5 - 0  (H)    274  
 2014
 Nov 1st Rangers (3rd Round) 0 - 1  (H)    1,878  
 Mar 8th Aberdeen (Quarter Final) 0 - 1  (A)    10,600  
 Feb 8th Alloa Athletic (5th Round) 1 - 0  (A)    749  
 2013
 Nov 30th Berwick Rangers (4th Round) 3 - 1  (A)    406  
 Nov 2nd Cowdenbeath (3rd Round) 2 - 1  (H)    450  
 2012
 Dec 17th Hamilton Accies (4th Round) 1 - 3  (H)    469  
 Nov 3rd East Stirlingshire (3rd Round) 4 - 1  (H)    446  
 2011
 Nov 19th Brechin City (3rd Round) 0 - 3  (A)    447  
 2010
 Nov 20th Morton (3rd Round) 1 - 2  (H)    905  
 2009
 Dec 5th Morton (3rd Round Replay) 0 - 1  (H)    1,495  
 Nov 28th Morton (3rd Round) 0 - 0  (A)    1,882  
 2008
 Dec 15th Ross County (3rd Round Replay) 1 - 2  (H)    557  
 Nov 29th Ross County (3rd Round) 2 - 2  (A)    1,200  
 Oct 25th Fraserburgh (2nd Round) 1 - 0  (A)    517  
 Jan 21st St Mirren (4th Round) 0 - 3  (A)    2,814  
 2007
 Nov 24th Berwick Rangers (3rd Round) 2 - 0  (H)    524  
 Nov 6th Forfar Athletic (2nd Round Replay) 3 - 0  (H)    310  
 Oct 27th Forfar Athletic (2nd Round) 1 - 1  (A)    382  
 Jan 6th Celtic (3rd Round) 0 - 4  (A)    18,685  
 2006
 Dec 9th Raith Rovers (2nd Round) 1 - 0  (A)    1,616  
 2005
 Dec 10th Arbroath (2nd Round) 0 - 1  (A)    596  
 Nov 26th Forres Mech (1st Round) 4 - 1  (H)    755  
 2004
 Dec 18th Berwick Rangers (2nd Round Replay) 1 - 3  (A)    318  
 Dec 11th Berwick Rangers (2nd Round) 1 - 1  (H)    622  
 Nov 27th Cowdenbeath (1st Round) 3 - 2  (A)    279  
 2003
 Nov 22nd Gretna (1st Round) 0 - 4  (A)    652  
 2002
 Dec 7th Raith Rovers (1st Round) 0 - 1  (A)    1,639  
 2001
 Nov 17th Alloa Athletic (1st Round) 1 - 3  (A)    539  
 Jan 6th Stranraer (2nd Round) 0 - 2  (A)    595  
 2000
 Dec 12th East Stirlingshire (1st Round Replay) 1 - 0  (A)    170    
 Dec 9th East Stirlingshire (1st Round) 1 - 1  (H)    834  
 Jan 8th Stenhousemuir (2nd Round) 0 - 2  (H)    302  
 1998
 Dec 8th Livingston (1st Round Replay) 0 - 3  (A)    1,449  
 Dec 5th Livingston (1st Round) 1 - 1  (H)    530  
 Jan 27th Motherwell (3rd Round Replay) 0 - 1  (A)    4,202  
 Jan 24th Motherwell (3rd Round) 1 - 1  (H)    2,412  
 Jan 3rd Lossiemouth (2nd Round) 1 - 0  (A)    509  
 1997
 Jan 13th Cowdenbeath (2nd Round) 0 - 1  (A)    294  
 1996
 Jan 30th Airdrieonians (3rd Round) 1 - 3  (H)    1,076  
 1994
 Dec 19th Stirling Albion (1st Round Replay) 0 - 3  (A)    727  
 Dec 17th Stirling Albion (1st Round) 3 - 3  (H)    794  
 Jan 29th Rangers (3rd Round) 1 - 4  (A)    36,709  
 1993
 Jan 10th Dundee (3rd Round) 0 - 2  (A)    4,290  
 1992
 Jan 25th Huntly (3rd Round) 0 - 2  (H)    -  
 Jan 4th Alloa Athletic (2nd Round) 2 - 0  (A)    -  
 1991
 Dec 7th East Stirlingshire (1st Round) 2 - 0  (A)    -  
 1990
 Dec 17th Montrose (1st Round Replay) 1 - 4  (H)    500  
 Dec 11th Montrose (1st Round) 0 - 0  (A)    365  
 1989
 Dec 30th Cowdenbeath (2nd Round) 0 - 2  (H)    -  
 Dec 9th Queen's Park (1st Round) 2 - 1  (A)    -  
 Jan 28th Celtic (3rd Round) 0 - 2  (A)    -  
 Jan 14th Elgin City (2nd Round Replay) 4 - 0  (H)    -  
 Jan 7th Elgin City (2nd Round) 2 - 2  (A)    -  
 1988
 Dec 10th Inverness Th (1st Round Replay) 2 - 1  (H)    -  
 Dec 3rd Inverness Th (1st Round) 0 - 0  (A)    -    
 Feb 2nd Hibernian (3rd Round Replay) 0 - 3  (A)    -  
 Jan 30th Hibernian (3rd Round) 0 - 0  (H)    -  
 1987
 Feb 4th Brechin City (3rd Round Replay) 2 - 3  (H)    -  
 Jan 31st Brechin City (3rd Round) 2 - 2  (A)    -  
 1986
 Jan 25th Queen's Park (3rd Round) 0 - 1  (A)    -  
 1985
 Jan 30th Motherwell (3rd Round) 0 - 4  (A)    -  
 1984
 Feb 18th Morton (4th Round) 1 - 2  (A)    -  
 Feb 6th Raith Rovers (3rd Round) 4 - 1  (A)    -  
 1983
 Jan 29th Airdrieonians (3rd Round) 0 - 1  (H)    -  
 1982
 Feb 13th Rangers (4th Round) 0 - 4  (A)    -  
 Jan 24th Partick Thistle (3rd Round) 2 - 1  (A)    -  
 1981
 Feb 14th Motherwell (4th Round) 1 - 2  (A)    -  
 Jan 24th St Mirren (3rd Round) 2 - 0  (A)    -  
 1980
 Jan 26th Ayr Utd (3rd Round) 1 - 2  (H)    2,480  
 1979
 Mar 10th Partick Thistle (5th Round) 0 - 1  (H)    -  
 Feb 24th Clydebank (4th Round) 3 - 1  (H)    3,000  
 Feb 19th Alloa Athletic (3rd Round) 1 - 0  (H)    1,000    
 1978
 Mar 11th Partick Thistle (5th Round) 1 - 2  (A)    -  
 Feb 27th Hearts (4th Round Replay) 1 - 0  (A)    12,906  
 Feb 18th Hearts (4th Round) 1 - 1  (H)    6,677  
 Feb 6th Alloa Athletic (3rd Round Replay) 2 - 1  (H)    3,000  
 Jan 29th Alloa Athletic (3rd Round) 2 - 2  (A)    1,450  
 1977
 Feb 2nd Hearts (3rd Round Replay) 0 - 1 aet  (H)    -    
 Jan 29th Hearts (3rd Round) 1 - 1  (A)    -  
 1976
 Apr 14th Hearts (Semi Final Replay) 0 - 3  (N)    11,000    
 Apr 3rd Hearts (Semi Final) 0 - 0  (N)    16,087  
 Mar 6th Kilmarnock (5th Round) 2 - 1  (H)    -  
 Feb 25th Partick Thistle (4th Round Replay) 1 - 0  (H)    6,000  
 Feb 14th Partick Thistle (4th Round) 0 - 0  (A)    -  
 Jan 24th Keith (3rd Round) 2 - 0  (H)    -  
 1975
 Mar 8th Celtic (5th Round) 1 - 2  (H)    -  
 Feb 15th Hamilton Accies (4th Round) 1 - 0  (A)    -  
 Jan 29th Clachnacuddin (3rd Round) 2 - 1  (H)    4,000  
 1974
 Jan 26th Arbroath (3rd Round) 0 - 1  (A)    -  
 1973
 Feb 28th Partick Thistle (4th Round Replay) 1 - 3  (A)    -   X
 Feb 24th Partick Thistle (4th Round) 2 - 2  (H)    -  
 Feb 3rd Cowdenbeath (3rd Round) 4 - 1  (H)    4,000  
 1972
 Feb 26th Raith Rovers (4th Round) 0 - 3  (H)    -  
 Feb 5th Hamilton Accies (3rd Round) 3 - 1  (H)    -  
 1970
 Dec 19th Stranraer (2nd Round) 2 - 3  (A)    1,380  
 Jan 24th Forfar Athletic (1st Round) 1 - 2  (H)    -    
 1969
 Dec 27th Gala Fairydean (2nd Prelim Round) 4 - 1  (A)    -    
 Jan 25th St Mirren (1st Round) 0 - 1  (H)    -  
 Jan 4th Vale of Leithen (2nd Prelim Round) 3 - 2  (H)    -  
 1967
 Dec 23rd Berwick Rangers (1st Prelim Round Replay) 1 - 2  (A)    -  
 Dec 16th Berwick Rangers (1st Prelim Round) 0 - 0  (H)    -    
 Jan 28th Partick Thistle (1st Round) 0 - 3  (A)    -  
 Jan 7th Clydebank (2nd Prelim Round) 2 - 0  (H)    4,981    
 1966
 Mar 5th Aberdeen (3rd Round) 0 - 3  (H)    -    
 Feb 23rd QOS (2nd Round) 1 - 0  (H)    -    
 Feb 9th Montrose (1st Round) 2 - 1  (H)    -    
 Jan 22nd Glasgow Uni (2nd Prelim Round) 2 - 1  (A)    -  
 Jan 12th Peebles Rovers (1st Prelim Round Replay) 3 - 2  (A)    -    
 Jan 8th Peebles Rovers (1st Prelim Round) 2 - 2  (H)    -    
 1965
 Feb 10th Queen's Park (1st Round Replay) 1 - 2  (A)    3,459    
 Feb 6th Queen's Park (1st Round) 0 - 0  (H)    -    
 1964
 Jan 25th Motherwell (2nd Round) 1 - 4  (A)    -  
 Jan 11th Raith Rovers (1st Round) 4 - 0  (H)    -    
 1963
 Jan 12th Arbroath (1st Round) 0 - 2  (A)    -    
 1962
 Jan 27th Ross County (2nd Round) 2 - 3  (H)    -    
 1961
 Feb 11th Alloa Athletic (2nd Round) 0 - 2  (A)    -  
 1960
 Jan 30th QOS (1st Round) 1 - 2  (A)    -  
 1959
 Feb 14th Kilmarnock (2nd Round) 2 - 8  (H)    -    
 Jan 31st Buckie Thistle (1st Round) 4 - 0  (H)    -    
 1958
 Feb 1st Clyde (1st Round) 0 - 5  (H)    -    
 1957
 Mar 2nd Raith Rovers (Quarter Final) 0 - 4  (H)    18,001    
 Feb 16th Motherwell (6th Round) 3 - 1  (A)    -  
 Feb 6th QOS (5th Round Replay) 4 - 2  (H)    -    
 Feb 2nd QOS (5th Round) 2 - 2  (A)    -  
 1955
 Oct 22nd Dundee Utd (4th Round) 1 - 4  (A)    -  
 Oct 8th Caledonian (3rd Round) 5 - 3  (H)    -    
 1954
 Oct 9th Montrose (3rd Round) 1 - 3  (A)    -    
 Jan 30th Stirling Albion (1st Round) 1 - 2  (A)    -  
 1953
 Jan 24th Cowdenbeath (1st Round) 1 - 3  (H)    -    
 1952
 Feb 23rd Falkirk (3rd Round) 1 - 3  (H)    -    
 Feb 9th Queen's Park (2nd Round) 1 - 0  (H)    -    
 1951
 Jan 27th St Johnstone (1st Round) 0 - 2  (H)    -    
 1950
 Feb 22nd Stirling Albion (2nd Round 2nd Replay) 2 - 6  (N)    -    
 Feb 15th Stirling Albion (2nd Round Replay) 1 - 1 aet  (H)    -    
 Feb 11th Stirling Albion (2nd Round) 2 - 2  (A)    -  
 Jan 28th Queen's Park (1st Round) 1 - 0  (H)    -    
 1949
 Feb 19th Hearts (3rd Round) 0 - 3  (A)    -  
 Feb 9th Dundee Utd (2nd Round Replay) 3 - 1  (A)    -    
 Feb 5th Dundee Utd (2nd Round) 1 - 1  (H)    -    
 Jan 22nd Kilmarnock (1st Round) 5 - 2  (H)    -    
 1948
 Feb 21st East Fife (3rd Round) 0 - 1  (H)    -    
 Feb 7th Peterhead (2nd Round) 2 - 1  (A)    -    
 1947
 Mar 15th Hibernian (4th Round) 0 - 2  (A)    32,579  
 Feb 22nd Third Lanark (3rd Round) 2 - 0  (H)    -    
 Jan 25th St Mirren (1st Round) 3 - 2  (A)    -    
 1939
 Jan 21st Blairgowrie (1st Round) 2 - 3  (A)    -    
 1938
 Jan 22nd Kilmarnock (1st Round) 0 - 6  (A)    -    
 1937
 Feb 13th Duns (2nd Round) 1 - 2  (A)    -    
 Jan 30th Keith (1st Round) 3 - 1  (H)    -    
 1936
 Feb 22nd Third Lanark (3rd Round) 0 - 8  (A)    -    
 Feb 1st Burntisland SA (1st Round Replay) 4 - 2  (H)    -    
 Jan 25th Burntisland SA (1st Round) 2 - 2  (A)    -    
 1935
 Feb 9th St Johnstone (2nd Round) 0 - 4  (A)    -    
 Jan 26th Vale Ocuba (1st Round) 6 - 1  (A)    -    
 1934
 Jan 20th Arbroath (1st Round) 1 - 2  (A)    -    
 1933
 Feb 4th Albion Rovers (2nd Round) 1 - 2  (H)    -    
 Jan 21st Beith (1st Round) 3 - 1  (H)    -    
 1932
 Jan 16th Hamilton Accies (1st Round) 0 - 2  (A)    -    
 1931
 Jan 17th Aberdeen (1st Round) 1 - 6  (A)    -    
 1930
 Jan 18th Cowdenbeath (1st Round) 1 - 4  (H)    -    
 1929
 Feb 16th Raith Rovers (3rd Round) 2 - 3  (A)    -    
 Feb 2nd Fraserburgh (2nd Round) 3 - 0  (A)    -    
 Jan 19th Inv. Citadel (1st Round) 6 - 1  (H)    -    
 1928
 Jan 21st Hamilton Accies (1st Round) 2 - 3  (H)    -    
 1927
 Feb 9th Alloa Athletic (2nd Round Replay) 0 - 4 aet  (H)    -    
 Feb 5th Alloa Athletic (2nd Round) 1 - 1  (A)    -    
 Jan 22nd East Stirlingshire (1st Round) 1 - 0  (A)    -    
 1926
 Mar 6th Celtic (4th Round) 1 - 6  (A)    -    
 Feb 20th Clyde (3rd Round) 3 - 0  (H)    -    
 Feb 10th Forfar Athletic (2nd Round Replay) 4 - 1  (H)    -    
 Feb 6th Forfar Athletic (2nd Round) 2 - 2  (A)    -    
 Jan 27th Buckie Thistle (1st Round Replay) 2 - 1  (A)    -    
 Jan 23rd Buckie Thistle (1st Round) 1 - 1  (H)    -    
 1925
 Feb 7th Falkirk (2nd Round) 0 - 2  (A)    -    
 Jan 24th Newton Stewart (1st Round) 2 - 0  (A)    -    
 1924
 Jan 26th Aberdeen (1st Round) 1 - 2  (A)    -    
 1923
 Jan 13th Dunfermline Ath (1st Round) 0 - 1  (H)    -    
 1922
 Jan 28th Aberdeen (1st Round) 0 - 1  (A)    15,000    
 1921
 Mar 5th Rangers (4th Round) 0 - 3  (H)    6,000    
 Feb 19th Nithsdale Wands (3rd Round) 5 - 0  (H)    4,000    
 Feb 5th Elgin City (2nd Round) 3 - 0  (H)    4,000    
 1920
 Jan 27th Rangers (1st Round Replay) 0 - 1  (A)    28,000    
 Jan 24th Rangers (1st Round) 0 - 0  (A)    28,000    
 1914
 Feb 7th Third Lanark (2nd Round) 0 - 2  (A)    12,000    
 1913
 Mar 8th Falkirk (4th Round) 0 - 1  (A)    -    
 Feb 22nd St Johnstone (3rd Round) 1 - 0  (H)    -    
 Feb 8th Aberdeen (2nd Round) 2 - 1  (H)    -    
 1912
 Jan 20th East Stirlingshire (1st Round) 0 - 3  (A)    -    
 1910
 Jan 22nd Celtic (1st Round) 1 - 2  (H)    -    
 1909
 Nov 29th Renton (2nd Round Replay) 0 - 1  (H)    -    
 1901
 Jan 12th Hibernian (1st Round) 0 - 7  (A)    -    
 1899
 Jan 14th East Stirlingshire (1st Round) 1 - 4  (A)    -    
 1898
 Jan 15th St Bernard's (1st Round Replay) 1 - 3  (H)    -    
 Jan 8th St Bernard's (1st Round) 1 - 1  (A)    -    
 1897
 Mar 20th Rangers (Final) 1 - 5  (N)    -    
 Mar 13th Kilmarnock (Semi Final) 4 - 3  (H)    -    
 Feb 27th St Bernard's (3rd Round) 2 - 0  (H)    -    
 Feb 20th Leith Athletic (2nd Round 2nd Replay) 3 - 2  (N)    -    
 Feb 13th Leith Athletic (2nd Round Replay) 3 - 3  (A)    -    
 Feb 6th Leith Athletic (2nd Round) 4 - 4  (H)    -    
 Jan 9th Raith Rovers (1st Round) 2 - 1  (H)    -    
 1896
 Jan 25th Rangers (1st Round Replay) 1 - 3  (A)    -    
 Jan 18th Rangers (1st Round) 1 - 1  (H)    -    
 1894
 Dec 15th King's Park (2nd Round) 1 - 2  (A)    -    
 Nov 24th Galston (1st Round) 2 - 1  (H)    -    
 1893
 Dec 16th St Bernard's (2nd Round) 1 - 3  (H)    -    
 Nov 25th Vale of Leven (1st Round) 2 - 1  (A)    -    
 Jan 21st Rangers (2nd Round) 0 - 1  (A)    -    
 1892
 Dec 17th Clyde (1st Round) 6 - 1  (A)    -    
 Jan 30th Queen's Park (3rd Round Replay) 1 - 4  (A)    15,000    
 Jan 23rd Queen's Park (3rd Round) 2 - 2  (H)    -    
 1891
 Dec 19th Third Lanark (2nd Round) 3 - 1  (A)    4,000    
 Nov 28th Thistle (1st Round) 4 - 0  (H)    -    
 Feb 7th Hearts (Final) 0 - 1  (N)    -    
 Jan 17th Abercorn (Semi Final) 3 - 1  (H)    -    
 1890
 Dec 20th Celtic (Quarter Final) 3 - 0  (H)    -    
 Dec 6th 5th KRV (5th Round) 8 - 0  (H)    -    
 Nov 8th Mossend Swifts (4th Round) 7 - 3  (H)    -    
 Oct 18th Clydebank (3rd Round) 6 - 0  (H)    -    
 Sep 27th Hibernian (2nd Round) 9 - 1  (A)    3,000    
 Sep 6th Smithston Hibs (1st Round) 8 - 2  (H)    -    
 1889
 Oct 26th Third Lanark (3rd Round Replay) 0 - 1  (A)    8,000    
 Oct 19th Third Lanark (3rd Round) 1 - 1  (H)    4,000    
 Sep 28th Renton (2nd Round) 2 - 1  (A)    4,000    
 Sep 14th Vale of Leven (1st Round Replay) 1 - 1  (H)    -    
 Sep 7th Vale of Leven (1st Round) 0 - 0  (A)    -    
 Jan 12th Celtic (Semi Final) 1 - 4  (H)    6,000    
 1888
 Dec 29th St Mirren (6th Round 2nd Replay) 3 - 1  (N)    -    
 Dec 22nd St Mirren (6th Round Replay) 2 - 2  (A)    -    
 Dec 15th St Mirren (6th Round) 2 - 2  (H)    -    
 Dec 1st Mossend Swifts (5th Round) 3 - 1  (H)    -    
 Nov 3rd Methlan Park (4th Round) 9 - 0  (H)    -    
 Oct 13th Motherwell (3rd Round) 6 - 2  (A)    3,000    
 Sep 1st Kirkintilloch Cen (1st Round) 13 - 1  (H)    -    
 1887
 Sep 24th Vale of Leven (2nd Round) 1 - 5  (H)    -    
 Sep 1st Dunbritton (1st Round) 10 - 0  (H)    -    
 Feb 12th Hibernian (Final) 1 - 2  (N)    12,000    
 Jan 29th Queen's Park (Semi Final) 2 - 1  (A)    -    
 Jan 22nd Hurlford (6th Round 2nd Replay) 3 - 1  (H)    -    
 1886
 Dec 25th Hurlford (6th Round) 0 - 0  (A)    -    
 Oct 2nd Yoker (2nd Round) 4 - 0  (H)    -    
 Sep 11th Vale Hibs (1st Round) 5 - 0  (H)    -    
 1885
 Dec 12th Hibernian (5th Round Replay) 3 - 4  (A)    5,000    
 Dec 5th Hibernian (5th Round) 2 - 2  (H)    -    
 Nov 14th Partick Thistle (4th Round) 3 - 0  (H)    -    
 Oct 24th Thistle (3rd Round) 3 - 0  (H)    -    
 Oct 3rd Union (2nd Round) 7 - 0  (H)    -    
 Sep 19th Vale Wanderers (1st Round) 3 - 1  (H)    -    
 1884
 Oct 25th P'shiels Ath (2nd Round) 1 - 4  (A)    -    
 Oct 4th Albion (1st Round) 2 - 0  (H)    -    
 1883
 Sep 8th Renton (1st Round) 1 - 2  (H)    2,000    
 Apr 7th Vale of Leven (Final Replay) 2 - 1  (N)    15,000    
 Mar 31st Vale of Leven (Final) 2 - 2  (N)    15,000    
 Mar 17th P'shiels Ath (Semi Final Replay) 5 - 0  (H)    2,000    
 Feb 3rd Queen's Park (4th Round) 3 - 1  (H)    10,000    
 1882
 Nov 11th Thornliebank (3rd Round) 3 - 0  (A)    -    
 Oct 21st Jamestown (2nd Round) 8 - 1  (H)    -    
 Sep 30th King's Park (1st Round) 8 - 1  (H)    -    
 Apr 1st Queen's Park (Final Replay) 1 - 4  (N)    15,000    
 Mar 18th Queen's Park (Final) 2 - 2  (N)    -    
 Feb 18th Cartvale (Semi Final) 11 - 2  (H)    -    
 Feb 4th Rangers (6th Round Replay) 5 - 1  (H)    -    
 1881
 Dec 24th Hibernian (5th Round) 6 - 2  (A)    -    
 Oct 22nd Jamestown (3rd Round) 5 - 0  (H)    3,000    
 Oct 1st Vale of Leven (2nd Round) 2 - 0  (A)    4,000    
 Sep 10th Alcutha (1st Round) 9 - 1  (H)    -    
 Apr 9th Queen's Park (Final) 1 - 3  (N)    -    
 Feb 5th Vale of Leven (Semi Final) 2 - 0  (A)    8,000    
 1880
 Dec 25th Rangers (6th Round) 3 - 1  (A)    -    
 Dec 4th St Mirren (5th Round) 5 - 1  (A)    -    
 Nov 13th Glasgow Uni (4th Round) 9 - 0  (H)    -    
 Oct 23rd Falkirk (3rd Round) 7 - 1  (H)    -    
 Oct 2nd Jamestown (2nd Round) 2 - 1  (H)    -    
 Sep 11th Victoria (1st Round) 7 - 0  (H)    -    
 Jan 17th Queen's Park (Semi Final) 0 - 1  (A)    -    
 Jan 3rd Hibernian (6th Round) 6 - 2  (H)    -    
 1879
 Dec 20th Kilbirnie (5th Round) 6 - 2  (H)    -    
 Nov 22nd Clyde (4th Round) 11 - 0  (H)    -    
 Nov 1st Renton (3rd Round) 5 - 0  (H)    -    
 Oct 11th Helensburgh (2nd Round) 7 - 0  (H)    -    
 Sep 20th Vale of Leven (1st Round) 4 - 3  (H)    4,000    
 Mar 22nd Vale of Leven (6th Round) 1 - 3  (A)    6,000    
 Mar 8th Stonelaw (5th Round) 9 - 1  (H)    -    
 1878
 Dec 7th Portland (4th Round Replay) 6 - 1  (H)    -    
 Nov 30th Portland (4th Round) 1 - 1  (A)    -    
 Nov 9th Strathblane (3rd Round) 5 - 0  (H)    -    
 Oct 19th Renton (2nd Round) 6 - 1  (A)    4,000    
 Sep 28th 10th DRV (1st Round) 8 - 1  (H)    -    
 1877
 Oct 27th Vale of Leven (2nd Round Replay) 1 - 4  (A)    5,000    
 Oct 20th Vale of Leven (2nd Round) 1 - 1  (H)    -    
 Sep 29th Waverely (1st Round) 4 - 0  (H)    -    
 1876
 Nov 18th Lennox Am (3rd Round) 0 - 1  (A)    -    
 Oct 21st Star of Leven (2nd Round) 4 - 0  (A)    -    
 Oct 7th Renton (1st Round Replay) 2 - 0  (A)    -    
 Sep 30th Renton (1st Round) 1 - 1  (H)    -    
 Jan 22nd Third Lanark (Semi Final 2nd Replay) 0 - 3  (N)    -    
 Jan 15th Third Lanark (Semi Final Replay) 1 - 1  (N)    -    
 Jan 8th Third Lanark (Semi Final) 1 - 1  (A)    -    
 1875
 Nov 27th Drumpellier (3rd Round) 5 - 1  (H)    -    
 Nov 6th Renton Thistle (2nd Round) 2 - 1  (A)    -    
 Oct 16th Lennox Am (1st Round Replay) 1 - 0  (H)    -    
 Oct 9th Lennox Am (1st Round) 2 - 2  (A)    -    
 Apr 3rd Renton (4th Round Replay) 0 - 1  (H)    -    
 Mar 27th Renton (4th Round) 1 - 1  (A)    -    
 1874
 Dec 19th Third Lanark (3rd Round) 1 - 0  (H)    -    
 Dec 12th Rangers (2nd Round Replay) 1 - 0  (H)    -    
 Nov 28th Rangers (2nd Round) 0 - 0  (A)    -    
 Oct 17th Arthurlie (1st Round) 2 - 0  (H)    -    
 1873
 Nov 22nd Renton (2nd Round) 0 - 0  (A)    -